KIRIKKALE APARTMAN SİTE YÖNETİMİ

kırıkkale site yönetimi

Kırıkkale apartman site yönetimi şirketi hakkında bilgi vermek için sizlere Kırıkkale site yönetimi nedir, nasıl kurulur, kanun maddeleri nelerdir ve apartman karar defteri nedir gibi birçok sorunun cevabını sizler için derledik. Apartmanda veya büyük bir sitede yaşayan herkesin site yönetimine ihtiyacı vardır. Site yönetimi binadaki sorunların giderilmesini sağlamaya çalışır.

Kırıkkale Site Yönetimi Nedir, Nasıl Yapılır?

Site yönetimi, site içerisinde yaşamakta olan ailelerin bulunduğu ortak alanların bakımından, düzeninden ve kullanımından sorumluluk duyarlar. Bunun yanı sıra site de yaşamakta olan ailelerin huzurunu da sağlamalıdırlar. Site yönetimi, ortak kullanım alanının ve orada yaşayan ailelerin eksiklerini, isteklerini ve huzurunu bozmakta olan sorunlara çözüm bulmayı amaç edinmiştir. Site de sorun yaşayan kişilerin gitmesi gereken yer site yönetimidir. Bu sebepler göz önünde bulundurulunca site yönetiminin ne kadar önemli olduğu ve seçilen kişinin önemi de anlaşılmaktadır. Günümüz de sitelerin daha yaygın olmasından kaynaklı geçmişe göre daha çok site yönetim üyeleri bulunmaktadır.

site yönetimi nasıl oluşturulur

Site Yönetimi Nasıl Oluşturulur?

Site yönetimi için tüm konuları içeren bir yönetim planı oluşturulmalıdır. Oluşturulan plan site de bulunan herkesi ilgilendirir. Ayrıca yönetim seçilirken sitede bulunan bireylerin oyları ile seçilir. Yeterli oy alınır ise yönetim de olmaya hak kazanılır. Daha sonra yönetime seçilen kişi şikayetleri, önerileri dinleyerek gerekli işlemler için notlar alır. Eğer yönetim planında olmayan bir iş varsa o konu hakkında karar alınırken Kat Mülkiyeti Kanunu göz önünde bulundurarak değerlendirme yapılır. Tüm bunların yanı sıra isteyen kişiler bütün bu işlemleri uygun olan bina yönetiminde giderebilir.

Site Yönetimi Nasıl Kurulur?

Site yönetiminde bulunmak isteyen kişiler mutlaka kendilerini daireler de bulunan ailelere tanıtmalı, site için uygun gördüğü durumları, yapacağı işleri ve nelere dikkat edeceği gibi birçok konu hakkında bilgi vermelidir. Kendini tanıtmayan birinin yönetim de bulunması oldukça zordur. Ayrıca site yönetiminde olmak isteyen birinin şirketleşmesine gerek yoktur. Profesyonel site yönetimi için firmalar da bulunmaktadır. Firmalar profesyonel site yönetimi için danışmalığa önem vererek en iyi hizmeti sunarlar. Şirketleşmek isteyen site yönetimininse vermesi gereken gelir vergisi ve kurumlar vergisi vardır. Eğer bu vergiler ödenmezse şirketleşme mümkün olmaz. İsteyen kişiler profesyonel site yönetimi eğitimi de alabilmektedir. Bunun için kişiler serbest muhasebeci ve mali müşavirlerle çalışması gerekir. Profesyonel site eğitimi alan kişiler muhasebe, hukuk ve vergi alanında bilgilendirilir. Eğitimi alanlar belli bir miktar ücret ödemelidir. Danışmanlık vermekte olan yerlerin kalitesine göre ücret değişkenlik gösterir.

Profesyonel Site Yönetimin Hizmet Adımları

Profesyonel olarak yönetilen sitelerin, yönetimi için planlanmış hizmet adımları bulunmaktadır. Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamına göre yönetici olan kişinin görevleri yönetim planına göre belirlenmektedir. Yönetim planına uyulmazsa aksi durumlar ortaya çıkabilir. Bu sebep ile yönetimin başında bulunan kişi mümkün olduğunca plandan çıkmamaya çalışmaktadır. Site yönetiminin genel görevlerine bakacak olursak şunları söyleyebiliriz. Katlar da yaşayan ailelerin isteklerine önem vermelidir. Site de ortak kullanılan alanların ve ürünlerin arızası olduğu zaman tadilatı sitedekilerden alınan parayla sağlanmalıdır. Eğer ortada bir arıza yoksa bir sorun çıkmaması için tedbiri elden bırakmamalıdır. İçeride olan malların sigorta ettirilmesine dikkat etmelidir. Genel yönetim de onarım, koruma, temizlik ve bakım gibi işlerin zamanında yapılması için gerekli yerlerle konuşması gerekir. Bu işler mutlaka beli bir zaman da belli bir bütçeye uygun olmalıdır. Bunun için de tadilat ve temizlik firmalar ile konuşup zaman sıkıntısını giderebilirler. Site için yapılan tadilat ve temizlik gibi ortak işlerde her daireden para toplanır eğer toplanan para yetmezse uygun açıklama yapılarak tekrar toplanmalıdır. Her ayın belli günü dairelerden bir kişi gelerek yönetim toplantısı yapılmalıdır. Bu toplantı da kişilerin rahatsız olduğu, ortak alanda sorun gördüğü konular hakkında konuşulmalıdır.

site yönetimi yasaları kanunları

Site Yönetimi Kanunu

Ev sahipleri ve kiracılar yaşadıkları alanın kurallarına uymalıdır. Bu sebep ile sorun çıkmaması için gerekli yönetim kanunları vardır. Toplumun sorun yaşamadan bir arada kalması için gerekli olan bu kanunlara uyulmaz ise yaptırımlar uygulanır. Site yönetimi için Kat Mülkiyeti Kanunu göz önünde bulundurulur. Bu kanuna göre site kat malikleri tarafından yönetici seçilir.

apartman karar defteri

Apartman Karar Defteri Nedir?

Apartman karar defteri, Kat Mülkiyeti Kanunu gereğine göre yılda en az bir kere olmak şartı ile yapılmakta olan apartman kurulu toplantıları için hazırlanır. Defter toplantılarda gerekli olan söylemleri not almak için kullanılır ve saklanmasını sağlar. Fakat bu defter herkesin kullandığı defter olmamalıdır. Apartman defteri olacağından dolayı noter onaylı olmalıdır. Aksi takdir de bir önemi olmaz. Apartman karar defterinde apartman yöneticinin kararları, tadilat edilmesi gereken yerler, kiralar ve ailelerin istekleri, sorunları noter tarafından imzalanan sayfalara not alınmaktadır. Aynı zamanda alınan bu kararlar apartmandaki kişiler tarafından da imzalatılır. Alınan kararın uygulanmasını istemeyenlerse nedenini açıklayarak imza atarlar. Kullanılan defterin asıl amacı alınan kararların resmi olarak saklanmasını sağlamaktır. Apartman karar defteri kullanılmazsa yöneticilere ilgili olan kanunun 33. Maddesine göre idari para cezası kesilir. Bu sebepten kaynaklı olarak karar defteri tüm apartmanlarda kullanılması zorunludur.

Site Yönetimi ile İlgili Temel Kanun Maddeleri

Site yönetiminde temel kanun maddeleri göz önünde olarak çalışmalar yapılır. Çalışmalar için dikkat edilmesi gereken kanunları şöyle sıralayabiliriz. Kat Mülkiyeti ve İrtifakı, Kat Maliklerinin Hakları, Kat Maliklerinin Borçları, Ana Gayrimenkulün Yönetimi, Toplu Yapıların Yönetimine İlişkin Özel Hükümler, Ek Maddeler ve Özel Hükümler bulunmaktadır. Bu kanun maddelerine göre kararlar alınıp uygulanmalıdır.

Profesyonel Apartman Yöneticisi

Komşularınızla aranızın bozulmasına son … Kırıkkale’de profesyonel apartman yöneticisi olarak sizleri aidat toplama binanın işlerini takip etme zorluklarından kurtarıyoruz. Profesyonel apartman yöneticisi olarak aidatlarınızı toplama takip etme ve binanızınız ortak giderleri ile ilgili her konuyu firmamız takip etmektedir. Aidatlarını gününde ve iki ay üst üste vermeyen daire sahipleri icraya verilmektedir. Asansör elektrik ve ortak kullanımlara ait bütün işler tarafımızca yapılmaktadır. Yine bina temizliği ve çöp alımı tarafımızca takip edilmektedir. Ekonomik konularda ise firmamız bina adına sizin seçtiğiniz denetçiye hesap verilebilirlik adına her ay bilançoyu açıklamakta ve yapılan her işi denetçiye danışarak yapmaktadır. Tüm bu hizmetlerle sizin rahatınızı düşünmekteyiz