İnşaat Temizlik Malzemeleri

inşaat temizlik malzemeleri

İnşaat Temizliği

Konut yapılarının gelişmesinden dolayı günümüzde birçok inşaat halinde bine vardır. Bu inşaatların bitiminde temizlik yapılması gerekir. Bu işlem için Kırıkkale inşaat sonrası temizlik şirketine başvurularak ona göre gerekli olan inşaat temizlik malzemeleri ile temizlik aşamaları uygulanmaya başlanır. İnşaat sonrası oluşan kirliliği göndermek için binanın içerisinde bulunan toz, silikon, harç, etiket ve koruma bantlarının çıkarılması yani kaba temizliğin yapılması ile temizliğe başlanır.

İnşaat Temizliği Püf Noktaları

İnşaat temizliği püf noktaları için yapılması gereken iki yol vardır. Bu yollardan birincisi profesyonel temizlik sağlayan kurumsal Kırıkkale temizlik firmasıdır. Bu firmalardan hizmet almak istiyorsanız iyi bir araştırma yapmanız gerekir. Firmaların neyi nasıl kullandığı gibi birçok sorunun cevabını aldıktan sonra temizlik yaptırmak istediğiniz şirket ile iletişime geçerek gerekli bilgileri almanız yeterli olacaktır. Seçtiğiniz kurumsal temizlik şirketinin internet sitesine girerek yapılan yorumları okumanız tercih yapmanızda yardımcı olacaktır. Diğer seçenek ise temizlik için yapılması gereken aşamaları dikkatle okuyarak dileyen kişilerin temizliği kendisinin yapmasıdır. Bunun için gerekli olan temizlik malzemeleri vardır.

Gerekli olan temizlik ürünlerini şöyle sıralayabiliriz. Elektrikli süpürge, vakum torbası, toz maskesi, lastik eldiven, kâğıt havlu, tüy silgi, faraş, fırça, kova, sabun, sünger, bulaşık teli, iş tulumu, cam kazımak için gerekli olan jilet ve temizlik kimyasalları olarak bilinen deterjan, yüzey temizleyicisi, cif gereklidir. Bu malzemelerin kullanılacağı alanlar belirlenerek sadece o bölge de kullanılmalıdır. Aksi takdir de olumsuz durumlar ortaya çıkabilir.

Özellikle kurumsal temizlik şirketi tarafından gelen personellerin güvenliğine dikkat edilmesinden kaynaklı ciğerlerine toz girmemesi için yüz maskesi, cildi zarar görmesin diye işçi tulumu ve aktif olarak kullandığı ellere zararı dokunmasın diye eldiven takması iş güvenliği açısından zorunludur. Aynı zaman da inşaat temizlik malzemeleri düzenli olarak bir tarafta tutulması işi yapan personelin işini kolaylaştıracaktır.

kırıkkale gündelikçi kadın temizlikçi

İnşaat Genel Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Genel temizlik malzemeleri hakkında bilgi verecek olursak sizlere şunları söyleyebiliriz. Sabun, deterjan ve arapsabunu gibi temizlik ürünlerinin birçok alan da işe yaradığını görmekteyiz. Bir diğer önemli olan temizlik malzemeleri ise amonyak, karbonat, çamaşır suyu, limon suyu, sıvı deterjan, toz temizleyici, sirke kullanımı ve cila, kremlerin yağ kullanımı temizlikte önemli bir yer tutar. Bu malzemelerin kullanım alanınız sizlere detaylı olarak anlatalım.

Amonyağın temizlik alanında kullanımı yarım litren olan suya yarım bardak karıştırılması sonucunda yağları ve kirleri çıkarma da oldukça işlevseldir. Özellikle cam, yer, mutfak ve banyo zeminini silmek içim sıkça tercih edilen temizlik ürünü olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca amonyağı fırını temizlemek için de tercih edebilirsiniz. Bunun için fırın soğuduktan sonra içerisine bir bardak kadar amonyak dökülüp bekletilmesi sonucunda sabah fırında olan yağların kolayca temizleneceğini göreceksiniz. Karbonatın kullanımı aslında birçok şirket tarafından kullanılması tercih edilmez.

Aslında bunun bir sebebi cif gibi ürünlerin çıkmasından kaynaklıdır. Fakat temizlik yaparken doğal yolları kullanmak her zaman daha faydalı olur. Karbonat ve cif karıştırılır ise duşakabin ve tesisat kısmında su ve lekelerin giderilmesinde bir numaralı temizlik ürünü olacaktır. Ayrıca karbonat mutfağın yüzeyini silerken çizik olmasını da engeller. Bunun yanı sıra koku giderme özelliğiyle ön plana çıkmaktadır. Çamaşır suyunun kullanımında kesinlikle eldiven kullanmalı ve uzun süre solumamalısınız. Aksi takdir de sağlığınıza zarar gelecektir.

Çamaşır suyu banyo ve tuvaleti ovarken parlatılmasına, mikropların ölmesine yardımcı olur. Diğer önemli noktaysa çamaşır suyunu amonyak içeren bir ürünle karıştırmamanız gerektiği karışır ise ortaya çıkan kimyasal ölümcül olabilir. Doğal bir temizlik ürünü olan limon suyu kullanımında fildişi içeren eşyaları ve piyano gibi ürünlerin parlamasına yardımcı olurken limon kabuğu ise ferah koku salımına iyi gelir. Sıvı deterjan kullanımı daha az etkin olsa da camlar da ve aynalar da sıkça kullanılır. Toz temizleyicilerin aşındırma yapmayan türleri tercih edilmektedir.

Çünkü mutfak ve banyo gibi alanlar da kullanılmasından kaynaklı zemin zarar görmemesi önemlidir. Doğal ürün olan sirkenin de leke ve kir çıkarıcı özelliği olduğu öğrenildikten sonra yemek dışında sıkça temizlik içinde kullanılmaya başlanmıştır. Bir litre soğuk suya bir yemek kaşığı dökülmesi yeterli olup özellikle kıyafetlere dökülen yağların sıkmasını kolaylaştırır.

En son olarak krem, cila ve yağ kullanım alanlarında özellikle ahşap, deri, gümüş ve benzeri yüzeyler de parlatma işlemi için kullanılır. Mobilyalar için en çok bu ürünler tercih edilirken ahşap zemin içinse daha uygun temizlik malzemeleri tercih edilmektedir. Ayrıca gümüş gibi değerli yapılar için de kullanıma uygun malzemeler seçilerek gerekli temizlik sağlanmalı. Böylece eşyalara zarar gelmeden tüm kirlerden arınmak mümkün olur.

kırıkkale temizlik iletişim

Bilgi için ARAYIN